- prostor okoli kurišča kresa mora biti očiščen vseh gorljivih snovi vsaj v obsegu enega metra od roba kurišča kresa,
- če požarna straža ni zagotovljena, mora biti kurišče kresa obdano z negorljivimi materiali (npr. z zemljo, s peskom, kamni ali z opeko),
- kres mora biti ves čas pod nadzorom polnoletne osebe,
- ob vetrovnem vremenu se kresa ne sme prižigati, če pa kres že gori, je treba kurjenje prekiniti,
- pri kurjenju je prepovedano uporabljati nevarne, vnetljive in eksplozivne snovi,
- po končanem kurjenju je treba ogenj in žerjavico pogasiti, priporočljivo je kurišče prekriti z negorljivim materialom (npr. peskom ali zemljo),
- na javnih prireditvah s kresovanjem mora biti zagotovljena požarna straža, ki jo lahko izvajajo le krajevno pristojne gasilske enote.
Ob morebitni razglašeni veliki ali zelo veliki požarni ogroženosti naravnega okolja je kurjenje kresov v naravnem okolju prepovedano.
Če kres povzroči požar, ga skušajte pogasiti. Če tega ne morete ali ne uspete storiti, pokličite pristojni regijski center za obveščanje (112), ki bo na mesto požara napotil krajevno pristojne gasilske enote.
Pred kurjenjem kresa se seznanite, kakšne so morebitne dodatne omejitve, zahteve in prepovedi na konkretni lokaciji. Dodatne zahteve v zvezi s kurjenjem v gozdu, tudi s kurjenjem kresov, določajo predpisi o gozdovih, na zavarovanih območjih pa predpisi s področja ohranjanja narave.
Uprava RS za zaščito in reševanje