Lovci Lovskogojitvenega bazena (LGB) Radlje ob Dravi, ki ga sestavljajo LD Janžev vrh, LD Kapla, LD Podvelka, LD Radlje ob Dravi in LD Remšnik ter združuje 288 članov in članic ter 8 lovskih pripravnikov, obsega pa 17.116 ha lovnih površin, so 17. februarja 2019 na Kapli pripravili pregledno lovsko razstavo uplenjene divjadi in lovskih trofej za leto 2018. Tokrat je razstavo organizirala LD Kapla (vsako leto je pregled v drugi LD).
Starešina LD Kapla Jože Pušnik je pozdravil številne zbrane člane LGB Radlje ob Dravi in goste. V nadaljevanju je predsednik LGB Radlje ob Dravi Slavko Prah predstavil LGB Radlje ob Dravi. Povedal je, da analiza odvzema divjadi iz lovišč v letu 2018, za katero so podatki vzeti iz informacijskega sistema Lisjak, kaže na skupno uresničitev odvzema LGB Radlje ob Dravi v višini 87,85 % pri parkljarjih in uresničitev odvzema v višini 107,10 % pri mali divjadi. Pri tej so dosegli dobre rezultate: pri odvzemu lisic 100,75 %, jazbecu 118,18 %, kuna belica 119,23 %, najmanjša pa je uresničitev odvzema pri fazanu (33,33 %) in poljskem zajcu (71,43 %).
Načrtovani odvzem srnjadi je bil 559 osebkov. Od tega je bil izvršen odstrel 369 osebkov, naravne in neravne izgube so znašale 120 osebkov. Skupni odvzem srnjadi v bazenu je bil 489 osebkov ali 87,48 %. V minulem letu je bil načrtovan odvzem jelenjadi v loviščih 48 osebkov. Uplenjenih je bilo 44 osebkov, naravne in neravne izgube jelenjadi so skupaj znašale šest osebkov. Skupni odvzem jelenjadi v bazenu je bil 50 osebkov ali 104,17 %. Štiri osebkov jelenjadi je bilo izločenih tudi v lovskih družinah bazena, kjer ne načrtujejo odvzema jelenjadi. Analiza odvzema jelenjadi za leto 2018 kaže na 18,41 % večjo uresničitev kot na ravni Pohorskega LUO. Lani je bil načrtovan odvzem 46 gamsov, uplenjenih je bilo 33, skupaj s šestimi izgubami je bil je bil načrt pri tej vrsti divjadi uresničen v višini 84,78 %. Odvzem divjih prašičev so načrtovali s 16 živalmi, uplenili so jih 12, izgub niso zabeležili; tako je bil uresničen odvzem 75,00 %. Analiza kaže na zmanjšan stalež divjih prašičev in posledično tudi na zmanjšanje odstrela, v letu 2017 je bil odvzem 24 prašičev. Uresničitev odvzeme male divjadi pa kaže, da smo pri vrstah, kot so lisica, jazbec, kuna belica, kuna zlatica in šoja dosegli ali presegli načrtovani odstrel na nivoju bazena. V upadu je in ni dosežen odvzem pri poljskem zajcu, fazanu in raci mlakarici.
Predsednik Prah je svoje poročilo sklenil: »Izvajanje lova je samo ena vrsta dejavnosti nas lovcev. So še številne druge in za naš LGB lahko povem, da opravimo veliko število prostovoljnih ur v in izven lovišča. Dobro sodelujemo z lokalno skupnostjo in drugimi društvi, na ravni Pohorskega LUO in LZ Maribor pa konstruktivno s predlogi. Posebej aktivni in uspešni smo na področju lovskega strelstva, saj v našem LGB prirejamo tekmovanja na ravni LD in na ravni treh lovskih zvez - to je Kurnikov memorial ter na ravni Lovske zveze Slovenije, na tej ravni smo organizirali tudi državno prvenstvo za veterane in super veterane. S ponosom lahko povem, da strelci iz našega LGB številčno in kakovostno tekmujejo tudi na najvišjem nivoju v Sloveniji. Druženja na raznih srečanjih so vedno prijetna in spoštovanja vredna. Vsako leto izpeljemo vse načrtovane prireditve od lovske razstave, strelskih tekem, do raznih obletnic delovanja. Naj tako tudi ostane. S tega mesta se danes zahvaljujem vsem petim družinam za opravljeno delo v preteklem letu, LZ Maribor za pomoč in dobro sodelovanje, lovcem LD Kapla za vzorno pripravljeno lovsko razstavo, vsem vam pa za današnji obisk.«
Kot vsako leto je bilo tudi letos ob razstavi strokovno predavanje, tokrat je bila tema Problematika male divjadi - vzroki in posledice drastičnega upadanja številčnosti ter možnosti lovske organizacije za izboljšanje razmer. Predavatelj dr. Marjan Toš je nazorno, s številnimi fotografijami, zanimivo in poučno predstavil problematiko upadanja številčnosti male divjadi, navedel vzroke za njo in poudaril možnosti za izboljšanje tega zaskrbljujočega stanja. Tako je med ostalim naglasil: »Mala divjad, zlasti še poljske kure in tudi poljski zajec so vrste, ki so usodno odvisne od naravnega okolja in razmer, ki jim v kmetijski pokrajini omogočajo preživetje. Ne pa tudi trajnega obstoja in ohranitve, če se bodo razmere s takšno silovito dinamiko še slabšale.« »Poglavitni vzroki za upadanje številčnosti poljske (male) divjadi so poznani – intenziviranje kmetijske proizvodnje, spremenjeni način kmetovanja, uporaba kemičnih zaščitnih sredstev in uporaba divjadi neprijazne mehanizacije; melioracije in komasacije, uničevanje živih mej, mejic, vetrobranskih pasov, nižinskega varovalnega gozda; krčenje gozdnega roba, sodobne košnje, izsekavanje nižinske vegetacije, zlasti še obrečnih pasov drevja in grmovja. K vsemu temu moramo dodati še naraščajoči promet, izgradnjo prometnic, množično rekreacijo, nabiranje gozdnih sadežev, industrializacijo in urbanizacijo. In ne pozabimo na že omenjeni naravni dejavnik – porast nekaterih povsem zavarovanih plenilskih vrst in pojav novih, med njimi posebej opozarjam na šakala.« Dr. Toš je opozoril tudi na večanje številčnosti sive vrane, kune belice, … in na negativne posledice tega za poljsko divjad.
V zaključnem delu predavanja je Dr. Toš obrazložil potrebne ukrepe za zmanjšanje upadanja številčnosti poljske male divjadi in pri tem naglasil: »V prvi vrsti prilagoditi naše ukrepe dejanskim razmeram v okolju, torej specifičnostim posameznega lovišča, včasih celo predela lovišča.«
Med številnimi potrebnimi ukrepi je navedel:
- dopolnilno krmljenje – pomembna pravilna lokacija krmišča, hrana naj bo čim bolj podobna hrani, ki jo dobi divjad v naravnem okolju,
- dodajanje divjadi v lovišče (izpust fazanov in jerebic iz umetne reje), dodajanje za komercialo DA, sicer NE,
- biotehniška dela in ukrepi v lovišču – vzdrževanje grmišč, remiz, živih mej, mejic, vzdrževanje obrečnih pasov, vzdrževanje gozdih robov, vzdrževanje vodnih virov v naravnem okolju, ohranjanje plodonosnega drevja in grmovja, puščanje podrasti in ostankov avtohtone vegetacije,…,
- lov – koliko lova sploh še izvajati, varovanje najboljših stanišč, lovsko uporabni psi, lovska etika pri lovu na malo divjad, lov zaradi tradicije itd..
Predavanje je zaključil z biblično mislijo: »Sej, kar si in kar imaš, da bodo peli žanjci, ko pridejo jutri žet.« In dodal: »Bomo jutri še lahko želi, dragi lovski sodrugi? Razmišljajmo skupaj in iščimo razumne odgovore, da ne bo res prepozno še za tista polja, na katerih nam še raste setev. Hvala in lepo nedeljo vam želim.«
Zbrane je pozdravil in nagovoril tudi predsednik LZ Maribor Marjan Gselman. Med drugim je lovce seznanil z aktualnostmi v LZ Maribor in pohvalil opravljeno delo LGB Radlje ob Dravi v letu 2018. V imenu župana Občine Podvelka Antona Kovšeta, inž. je lovce pozdravil avtor tega prispevka. Pester kulturni program so pripravili rogisti LZ Maribor in Ljudske pevke s Kaple. Nato je sledilo odprtje razstave in njen ogled.
Mag. Jože Marhl