Že tradicionalno zadnjo soboto v juliju poteka slovesnost pri pomniku NOB pri Urbančevi lovski koči v Lehnu na Pohorju. Tu je bila 30. julija 1941 ustanovljena prva partizanska četa na Pohorju. Štela je 30 borcev, njen komandir je bil Gustav Svenšek, politkomisar pa Vilč Šlander-Grom. Le nekaj dni po ustanovitvi je četa že v noči na 11. avgust 1941 uspešno napadla orožniško postajo v Ribnici na Pohorju. Padla sta poveljnik postaje in takratni nemški ribniški župan, četa pa ni imela izgub. Akcija je imela velik moralni in politični odmev, o njej je pisal tudi takratni mariborski časopis Marburger Zeitung. Četa je po uspešnih akcijah 5. oktobra 1941 zaključila samostojno delovanje in se s savinjskimi in revirskimi partizani združila v I. Štajerski bataljon. Seveda pa je bila slovesnost namenjena tudi v počastitev 80-letnice ustanovitve Osvobodilne fronte in 30-letnice osamosvojitve Slovenije.
Predsednica Krajevne organizacije borcev za vrednote NOB Podvelka Slavica Pečovnik Urh je pozdravila prisotne. V svojem nagovoru je med ostalim poudarila »Letos mineva 80 let od ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda, osrednje odporniške organizacije na Slovenskem v drugi svetovni vojni. Aprila 1941 se je slovenski narod znašel v primežu nacizma in fašizma. V resničnost časa in prostora so zarezali strah, trpljenje in negotovost. A tudi plamen vstaje in odpora, ki ga je razplamtelo narodnoosvobodilno gibanje. Osvobodilna fronta slovenskega naroda je poklicala slovenski narod na oborožen boj proti okupatorju. Štiriletni boj, ki je temu sledil, je zahteval neizmerne človeške in materialne žrtve. Odpor proti okupatorju in partizanski boj pa bosta ostala temeljni pozitivni vrednoti«. Na zaključku svojega govora pa je izrazila željo »Naše srečanje naj pripomore k temu, da bi vedno novi rodovi spoznali in sprejemali izročila in vrednote NOB: svobodoljubnost, narodni ponos, nasprotovanje nasilju, humanost in tovarištvo. Da bi nadgrajevali domovinsko zavest, medsebojno povezanost in družabnost«.
Venec k pomniku NOB sta položila Marija Hrastnik in Avgust Vrečko.
Zbrane je nagovoril tudi predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Radlje ob Dravi Matjaž Tomažič in ob 75-letnice zmage nad fašizmu vročil zlate medalje Združenja borcev za vrednote NOB Radlje ob Dravi praporščakom: Jožetu Helblu, Antonu Zormanu, Milanu Strmšniku, Bogomirju Altbauerju, Radu Zupaniču, Ivanu Rupniku, Janku Šmidu, Srečku Kramplu in Antonu Ričniku. Predsednica KO ZB Slavica Pečovnik Urh pa je v znak zahvale in dobrega sodelovanja izročila Zahvalo ZB za vrednote NOB Radlje ob Dravi županu Občine Podvelka Antonu Kovšetu, inž..
Kulturni program so izvedli Moški pevski zbor KUD Lehen na Pohorju in Ljudske pevke s Kaple na Kozjaku.
Mag. Jože Marhl