Delegacija Veleposlaništva Ruske federacije v Sloveniji je položila vence na grobove med drugo svetovno vojno padlih borcev Rdeče armade v občinah Podvelka, Radlje ob Dravi in Muta.
V torek 5. aprila 2016 je delegacija Veleposlaništva obiskala grobove, kjer so pokopani med drugo svetovno vojno padli borci Rdeče armade in položila vence v njihov spomin. Delegacijo je vodil Vojaški, Letalski, Mornariški Ataše Polkovnik Aleksander Krasnov. Z obiskom so počastili Radlje ob Dravi, Kaplo na Kozjaku, Remšnik in Pernice.
Polkovnika Aleksandra Krasnova in njegovega namestnika podpolkovnika Antona Marmatjuka je v Radljah sprejel župan Občine Radlje ob Dravi in predsednik ZB za vrednote NOB Radlje ob Dravi mag. Alan Bukovnik, skupaj s predsedniki Krajevnih in Občinskih organizacij ter Veteranskih združenj.
V svojem nagovoru se je zahvalil Ruski federaciji za sredstva s katerimi so obnovili spomenik padlim borcem in Ruskemu vojaku učitelju na Radeljskem pokopališču.
Za kulturni uvod pred polaganjem vencev sta poskrbeli Milena Končnik z recitacijo Petra Levca – ELEGIJA PADLIM ter učenka sedmega razreda Osnovne šole Brezno – Podvelka, ki je zapela pesem – Počiva jezero v tihoti.
Na pokopališču Zgornje Kaple so delegacijo sprejeli KO NOB Podvelka Borut Končnik in KO NOB Kapla Roza Kašman, podpredsednik Lackovega odreda Peter Macuh, prof. prisostvovala sta oba praporščaka Anton Ričnik in Srečko Krampl ter nekaj članov obeh organizacij Borcev za vrednote NOB Podvelka in Kapla.
Delegacijo je pozdravil častni občan Občine Podvelka in predsednik Krajevne organizacije NOB Borut Končnik. V uvodnem nagovoru je povedal naslednje: Danes je že četrtič, da se srečamo pri tej žalni komemoraciji. Skupaj smo polagali venec in prižigali svečke že z Atašejko Veleposlaništva dr. Natalijo Tjukanovo, s prvim sekretarjem Andrejem Zelenenkom ter lansko leto s prvo sekretarko dr. Lariso Šatokhino. Veseli me, da bomo to z Vami storili tudi danes na Kapli v Občini Podvelka.
Septembra 1944 je Lackov odred izvedel zahteven pohod iz Rdečega Brega na Pohorju, se spustil v dolino Drave in 22. septembra reko Dravo tudi prečkal. Od tu se je povzpel na Kozjak na Kaplo. Njegovo operativno območje se je razprostiralo med slovensko – nemško jezikovno mejo in reko Dravo. Tu se je zoperstavljal okupatorju v mnogih diverzantskih akcijah in bitkah. V eni izmed bitk je na Sršenovem Vrhu kot mitraljezec padel tudi neznani ruski oficir, ki se je boril v enoti Lackovega odreda. Ubil ga je nemški ostrostrelec. Trupla padlih borcev in ruskega oficirja je krajan Pavel Krajnc z volovsko vprego po bitki pripeljal na to pokopališče. Tudi ta grob simbolizira prijateljsko med ruskim in slovenskim narodom skovano v borbi priti nacifašizmu, ki ponekod dviguje glavo tudi danes. Besedo je povzel Peter Macuh, prof. in opisal pomen borbenih akcij Lackovega odreda za ohranitev naše jezikovne in državne meje.
Ana Grdadolnik in Milena Končnik sta s kratkim kulturnim sporedom zaokrožili komemoracijo. Polaganje venca Atašeja Ruske federacije in ikebani obeh Krajevnih organizacij sta praporščaka pospremila s pozdravom praporjev v počastitev spomina padlim.
Milena in Borut Končnik