Članice in člani Osnovne organizacije Društva izgnancev Slovenije 1941 – 1945 občin Muta, Podvelka, Radlje ob Dravi,Ribnica na Pohorju in Vuzenica, ki ji predseduje Marijan Špegelj, so se zadnjo soboto v aprilu zbrali na letnem zboru članov v avli Osnovne šole Brezno-Podvelka. Letos je bila gostiteljica letnega zbora članov Občina Podvelka, ta je vsako leto v drugi občini.
Predsednik Špegelj je pozdravil zbrane članice in člane ter goste. V svojem poročilu je v uvodu med drugim izpostavil, da se članstvo zaradi umrljivosti vsako leto zmanjšuje, tako organizacija šteje 43 članov, ki imajo status izgnanca in 28 članov, ki so partnerji ali svojci. Vse več je članov, ki so težki bolniki, ki jih vozijo na zdravljenje na Onkološki inštitut v Ljubljano. Celodnevna vožnja po luknjasti in ovinkasti cesti jih tako še bolj izmuči in s tem še bolj trpijo. Poudaril je: »Nujno je, da priporočamo IO DIS, da sproži na vlado RS apel, da takoj pristopi k reševanju dane obljube - ureditve te slabe cestne povezave od Dravograda do Arje vasi. Poslati je potrebno to opozorilo poslancem iz Koroške, da nekaj več storijo pri ureditvi te tretje razvojne osi. Ali smo res ljudje na tem področju tudi zaradi ceste drugorazredni državljani RS? Zakaj?« Veliko pohval in zahval je izrekel predsednici DIS prof. Ivici Žnidaršič za njej trud in delo v 25 letnem vodenju DIS, v katerem so izgnanci veliko dosegli. V nadaljevanju je bil odločen: »Borimo se za eno našo neuresničeno zahtevo, za poplačilo vojne škode za naše uničeno premično in nepremično premoženje. Dobiti moramo predpisani Zakon. Ta zahteva je tudi zapisana v 8. členu, pod točko 6 Zakona o žrtvah vojnega nasilja, kjer piše, da imamo pravico do vojen škode po posebnem zakonu. Nobena vlada RS ni imela volje, da bi vložila v parlament ta zakon.« Na predlog predsednika Špeglja je zbor članov soglasno sprejel več sklepov, med njimi tudi sklep: »Direktno iz tega zbora članov je potrebno poslati na vlado RS ostro pismo glede našega ogorčenja pri nereševanju poplačila vojne škode nam izgnancem. Z otepanjem tega vprašanja vlade RS že 72 let kršijo naše človekove pravice. Zahtevamo od vlade RS, da takoj pristopi k reševanju te problematike.«
Pregled opravljenega dela v minulem letu in razprava po poročilih potrjujejo, da so bile načrtovane aktivnosti za leto 2016 izvedene. Posebej je bilo naglašeno uspešno sodelovanje z občinami, saj imajo župani velik posluh za delo organizacije. Že nekaj let je tudi uspešno sodelovanje z osnovnimi šolami in Srednjo šolo Slovenj Gradec in Muto.
Vsi gostje: župan občine gostiteljice Anton Kovše, ravnatelj OŠ Radlje ob Dravi mag. Damjan Osrajnik, ravnatelj Srednje šole Slovenj Gradec in Mute Bernard Kresnik in poslanec v Državnem zboru s Koroške Beno Kopmajer so pohvalili opravljeno delo organizacije v preteklem letu in obljubili podporo tudi v prihodnje. Poslanec Kopmajer pa je tudi obljubil, da bo poslanska skupina DESUS-a, katere član je, podprla zakon, ki bo uredil izgnancem plačilo vojne škode. Prebrali so tudi pozdravno pismo ravnateljice Osnovne Šole Muta Anite Ambrož.
Za leto 2017 so si zastavili vsebinsko bogat program dela, katerega pa bodo, glede na dosedanje izkušnje in uspehe, tudi realizirali.
Ob tej prilili so podelili tudi zahvalne Spominske listine Društva izgnancev Slovenije 1941 – 1945, ob 25. obletnici ustanovitve Društva izgnancev Slovenije 1941 – 1945. Spominske listine so prejeli: OO DIS 1941 – 1945 občin Muta, Podvelka, Radlje ob Dravi, Ribnica na Pohorju in Vuzenica ter OŠ Muta, OŠ Brezno-Podvelka, OŠ Radlje ob Dravi, OŠ Ribnica na Pohorju, OŠ Vuzenica in Srednja šola Slovenj Gradec in Muta. Anici Špegelj pa so za delo v organizaciji poklonili šopek rož.
Kulturni program so pripravili učenci OŠ Brezno-Podvelka z mentorico Bredo Beigot. Po zaključku zbora je sledilo prijetno družabno srečanje ob kulinaričnih dobrotah.
Mag. Jože Marhl