Število prebivalcev: 246
Površina: 8,41 km2
Nadmorska višina: 306 m
Ožbalt je obcestno naselje na levem delu reke Drave. H kraju spada tudi Vurmat in del naselja Javnik. Zgodovina Ožbalta je kljub zunanji skromnosti kraja dolga in zanimiva. Tu so bili najdeni sledovi kamnitih plošč nekdanje rimske ceste, ki je povezovala Stari trg pri Slovenj Gradcu s Ptujem. Ostanki so bili najdeni v bližini nekdanje gostilne v središču Ožbalta. Kasneje jo je zarasel gozd, imenovan tudi Dravski gozd (od tod tudi ime Sv. Ožbalt v Dravskem gozdu). V drugi polovici 13. stoletja sta dravsko splavarstvo in kraljeva obdravska cesta predrla Dravski gozd. S tem je v ožbaltsko območje prišlo več življenja in tako so prvi prebivalci ob cesti postavili majhno cerkev, podružnico župnije Brezno, in jo posvetili Sv. Ožbaltu. Kraj se je do leta 1952 tudi imenoval Sv. Ožbalt po svetniku Ožbaltu. O nastanku cerkve pripoveduje legenda: Nekoč je po Dravi priplaval kipec nekega svetnika in se ustavil ob bregu. Prebivalci so ga našli in pokazali župniku v Breznu. Razložil jim je, da je to kip Sv. Ožbalta, zato so se odločili, da na kraju najdbe postavijo cerkev v njegovo čast. Pripoved pravi, da bo reka Drava cerkev, kamor jo je prinesla, nekoč tudi odnesla.
V času splavarstva je bil Ožbalt sedež splavarske zadruge in poglavitno pristanišče na tem bregu Drave za splave ob izlivu Črmenice v reko. V povezavi s prehodnostjo do Kaple ter naprej na drugo stran Kozjaka, je kraju dajalo dobre temelje za življenje (gozdovi, ruda, Drava). Tukajšnji prebivalci so se največ ukvarjali s prodajo in vožnjo lesa po Dravi. Les so spravljali po reki vse do konca 2. svetovne vojne. Ko pa so zgradili hidroelektrarno, pa se je končala tudi zgodovina flosarjev. Na zlato obdobje splavarstva tako spominja splavarski muzej. Nekateri so bili zaposleni v topilnici v Ožbaltu. V Breznu je bilo namreč nahajališče in ležišče srebrove rud. Ker je izgradnja elektrarne Ožbalt kot elektroenergetski objekt širšega družbenega pomena, je precej spremenila podobo kraja in njene prebivalce. Kraj je izgubil precej prebivalcev. Nekateri so se odselili, drugi so si začeli graditi nove hiše v zgornjem delu Ožbalta, v bližini pokopališča. Elektrarno so gradili do leta 1960. Kmalu po izgradnji so v kraju začeli z gradnjo stavbe, namenjene za prostore splošne in zobne ambulante, pošte in trgovine. Trenutno v tej stavbi deluje le še trgovina.
V kraju trenutno deluje vrtec, trgovina in gasilski dom Prostovoljnega gasilskega društva Ožbalt. Središče športnega dogajanja v kraju pa je v parku, kjer je asfaltirano igrišče za nogomet in obnovljeno igrišče za odbojko na mivki.